Zakaj riba LIBO?
V naši ribogojnici se ukvarjamo z vzrejo postrvi šarenke (zn.Oncorhynchus mykiss), ki jo imenujemo tudi mavrična oz. kalifornijska postrv. Po znanstveni klasifikaciji spada v isti rod kot pacifiški losos (zn. Oncorhynchus). Zanjo je značilna roza-rdeča proga, ki poteka od glave do repa in se v času spolne zrelosti še posebej izrazito mavrično obarva. Od tu tudi izhaja njeno poimenovanje mavrična postrv (ang. Rainbow trout).
V Ribogojnici LIBO si prizadevamo vzrediti kakovostno postrv, za katero si želimo, da bi se čim večkrat znašla na potrošnikovemu krožniku. Ribe so živilo, ki je bogato s pomembnimi hranili, kot so beljakovine, esencialne maščobne kisline, minerali in vitamini.
Grafični prikaz spodaj prikazuje pomembnejše sestavine ribjega mesa, značilnega tudi za postrv šarenko.
Postrv šarenka se glede na vsebnost maščobnih kislin v ribjem mesu uvršča v skupino mastnih rib. V to skupino sodijo tudi nekatere morske ribe, kot so losos, skuša, sardele, slanik in tuna. Za mastne ribe je značilna visoka vsebnost esencialnih OMEGA-3 maščobnih kislin, ki ugodno vplivajo na človekovo zdravje. Najbolj kakovostne ribe so sveže, nepredelane, v izvorni obliki, saj se tako najbolj ohranijo njihove prehranske prednosti. Zato je pri nakupu potrebna posebna pozornost in kupovati ribe pri preverjenih dobaviteljih, ki lahko jamčijo za poreklo rib, njihovo svežost in kakovost.
Zaradi ugodne beljakovinske in maščobno-kislinske sestave ribjega mesa bi le-to moralo sestavljati večji del naše prehrane. Po priporočilih prehranskih strokovnjakov bi morali uživati ribje meso enkrat do dvakrat tedensko, v skupni masi od 200 do 280g kakovostnega ribjega mesa. Spodnji grafični prikaz prikazuje številne pozitivne učinke in koristi uživanja ribjega mesa za človeški organizem.
Da bi svojim kupcem zagotovili kakovostno in varno živilo, vzrejeno in predelano v lokalnem okolju, kakovost svojih postrvi redno preverjamo z analizami ribjega mesa.
Analiza ribjega mesa za vsebnost težkih kovin
Z rezultati analize preverjamo ravni težkih kovin kot so svinec, kadmij in živo srebro in tako zagotavljamo, da le te ne presegajo mejnih vrednosti. Dosedanje analize so pokazale, da so le te daleč pod mejnimi vrednostmi in tako rekoč zanemarljive.
Biokemijska analiza ribjega mesa
Rezultati analize nam dajejo vpogled v maščobno kislinsko sestavo ribjih maščob v ribjem mesu. Rezultati zadnjih analiz so pokazali zelo ugodno maščobno-kislinsko sestavo ribjih maščob pri naših ribah.
Senzorično ocenjevanje ribjih izdelkov
Rezultati senzoričnih ocenjevanj nam na podlagi objektivnih kriterijev ocenjevanja dajo objektivno oceno kakovosti naših proizvodov, našim kupcem pa omogoča primerjavo med ribjimi izdelki na trgu.